back to top
Petak, 13 Juna, 2025

BeeBee je otišao, a novac ostao: Ko štiti građane u slučaju propalih “pametnih” rješenja?

Dijeli

Još jedna “inovacija” u Sarajevu završila je u tišini – bez izvinjenja, bez objašnjenja i, najvažnije, bez povrata novca građanima. Kompanija BeeBee, koja je 2020. godine lansirana kao revolucionarno rješenje urbane mobilnosti, napustila je bosanskohercegovačko tržište na način koji više liči na bijeg nego na odgovorno poslovanje.

Ova priča nije samo o električnim skuterima. Ovo je priča o sistemskom odsustvu odgovornosti, o gradskoj administraciji koja se olako razbacuje podrškom startupima bez sigurnosnih mehanizama, i o građanima koji po ko zna koji put ostaju prevareni i ignorisani.

Od pametnog grada do prazne aplikacije

BeeBee je lansiran uz pompu i političku podršku. Tadašnji gradonačelnik Abdulah Skaka govorio je o “pametnom gradu”, o “održivom transportu”, o “Sarajevu budućnosti”. Medijski nastupi, foto-op šetnje sa skuterima, sve je to ulazilo u sliku grada koji, barem na papiru, prati evropske trendove.

Pet godina kasnije – nema skutera, nema web stranice, nema društvenih mreža, a ni kompanije. Samo tišina. I korisnici koji na svojim aplikacijama gledaju preostali kredit koji više ne mogu iskoristiti.

Ko vraća novac građanima?

U cijeloj ovoj priči najalarmantniji je izostanak reakcije Grada Sarajeva. Nema izjave, nema poziva na odgovornost, nema najave mogućih mjera. Šta je s ugovorima? Je li bilo ikakvih garancija? Je li BeeBee napustio grad s tuđim novcem – a da niko neće odgovarati?

Ako se ovakav pristup “podrške inovacijama” nastavi, postavlja se pitanje: ko će garantovati da se ista stvar neće dogoditi s nekom budućom platformom, aplikacijom ili startupom? Je li Sarajevo samo poligon za testiranje ideja bez posljedica?

Digitalni entuzijazam bez zakonske zaštite

Ovaj slučaj ponovo otvara pitanje regulative za digitalne platforme. Ako aplikacija omogućava novčane transakcije, gdje je zakonski okvir koji štiti korisnike? Ako kompanija odluči “nestati”, gdje je mehanizam za povrat sredstava?

U jednoj ozbiljnoj državi – i odgovornoj upravi – ovakvi incidenti bi bili predmet revizije, javnog nadzora, a potencijalno i krivične istrage. Kod nas, kao i mnogo puta do sada, najvjerovatnije će se sve završiti šutnjom i sleganjem ramenima.

Zaključak: Građani nisu beta testeri

BeeBee je možda simbol jednog promašenog projekta, ali je mnogo veći simbol neodgovornog odnosa prema građanima. Digitalna transformacija ne smije biti samo sjajna PR parola i igralište za tehnoentuzijaste s vezama u administraciji. Ona mora biti praćena zakonima, nadzorom i – najvažnije – poštovanjem prema korisnicima.

Jer, kada startup ode, a novac ostane – to više nije stvar tehnološkog neuspjeha. To je stvar nepravde.

Čitaj više

Najnovije objave