Sektor prerade mlijeka u Bosni i Hercegovini zabilježio je stabilan izvoz u prošloj godini, s pokrivenošću uvoza izvozom od 57%. Na sjednici Odbora prerađivača mlijeka i mliječnih prerađevina Vanjskotrgovinske/Spoljnotrgovinske komore BiH, koja je održana 9. jula 2024. godine u prostorijama Mliječne industrije 99 (MI 99) u Gradačcu, istaknuto je da je izvoz u 2023. godini iznosio 131 milion KM, dok je uvoz iznosio 230 miliona KM. Izvoz je u odnosu na 2022. godinu rastao za 14,38%, dok je uvoz porastao za 2,29% (Sarajevo Times) (Sarajevo Times).
Ključna izvozna tržišta
Ključna izvozna tržišta za mlijeko i mliječne proizvode u 2023. godini bila su Crna Gora, Hrvatska, Makedonija, Srbija i Kosovo. Istovremeno, najviše uvoza mlijeka i mliječnih proizvoda, uključujući sir, dolazilo je iz Njemačke, Hrvatske, Slovenije, Austrije, Srbije i Mađarske (USDA Foreign Agricultural Service).
Podaci za prvih pet mjeseci 2024. godine
Na sastanku su predstavljeni i podaci za razdoblje od januara do maja 2024. godine, gdje je realizovan izvoz od 6,3 hiljade tona u vrijednosti od 12 miliona KM, dok je uvoz iznosio 5,3 hiljade tona u vrijednosti od 19 miliona KM (Sarajevo Times).
Rast proizvoda s dodatnom vrijednošću
Učesnici sastanka su istakli da je posebno zadovoljavajuće što je u 2023. godini zabilježen rast izvoza proizvoda s dodatnom vrijednošću kao što su fermentirani program jogurta, kefira, kiselog mlijeka, maslaca i sira. Taj trend je nastavljen i u 2024. godini (USDA Foreign Agricultural Service) (Sarajevo Times).
Prisustvo predstavnika mljekara
Sjednici Odbora prisustvovali su predstavnici bh. mljekara, uključujući Meggle BH (Bihać), Mljekara Livno (Livno), Mlijekoprodukt (Kozarska Dubica), Milkos (Sarajevo), Inmer (Gradačac) i MI 99 (Gradačac) (Sarajevo Times).
Ovi podaci ukazuju na pozitivan trend u sektoru mlijeka i mliječnih proizvoda u Bosni i Hercegovini, s posebnim naglaskom na rast izvoza i poboljšanje strukture izvoznih proizvoda.