U Tuzlanskom kantonu svečano je otvorena prva faza Regionalnog centra za upravljanje otpadom Eko-Sep, jednog od najvećih ekoloških projekata realizovanih u ovom dijelu Bosne i Hercegovine u posljednjih deset godina. Projekat uključuje i izgradnju sanitarne regionalne deponije, čime se podiže nivo infrastrukture za zbrinjavanje otpada na viši, evropski standard.
Višegodišnja saradnja lokalnih, entitetskih i međunarodnih partnera
Eko-Sep je rezultat zajedničkog ulaganja i strateške saradnje grada Živinice, općina Banovići i Kladanj, više nivoa vlasti i međunarodnih donatora. Podrška je stigla i od Ambasade Švedske, koja je prepoznala važnost projekta za unapređenje sistema zaštite okoliša u BiH.
Otvaranju je prisustvovala federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder, naglasivši važnost ovog centra za ne samo Tuzlanski kanton, već i za cijelu Federaciju Bosne i Hercegovine.
Investicija u održivu budućnost
Regionalni centar Eko-Sep postavljen je kao primjer dobre prakse u oblasti upravljanja otpadom. Njegovo pokretanje donosi konkretne benefite: smanjenje zagađenja, efikasnije upravljanje otpadom, bolju zaštitu okoliša i poboljšanje kvaliteta života lokalnog stanovništva.
Federalno ministarstvo okoliša i turizma aktivno je podržavalo projekat od 2018. godine, a u 2024. godini osigurano je i 250.000 KM za nabavku radne mašine koja će unaprijediti operativnost deponije.
Tuzlanski kanton pokazuje odgovornost i viziju
Ministrica Pozder izrazila je zadovoljstvo što upravo Tuzlanski kanton pokazuje visok nivo odgovornosti i spremnosti za provedbu reformi u oblasti upravljanja otpadom:
“Ovo je dobar dan za građane TK i čitave BiH. Ovaj projekt označava važan korak ka održivom upravljanju otpadom i očuvanju životne sredine. Tuzlanski kanton aktivno učestvuje u izradi Federalnog plana upravljanja otpadom, što me dodatno ohrabruje,” poručila je ministrica Pozder.
Prvi korak prema zelenijoj budućnosti
Otvaranje prve faze centra Eko-Sep predstavlja polaznu tačku za šire promjene u oblasti ekološke infrastrukture u BiH. Očekuje se da će projekat služiti kao model za ostale regije, čime bi se napravio pomak ka sistemskom i ekonomskom upravljanju otpadom, u skladu s ciljevima zelene tranzicije i cirkularne ekonomije.