back to top
Subota, 27 Juna, 2026

Svaka boca vrijedi: Počinje četvrta sezona projekta „Recikliraj me. Pokloni mi novi život“

Dijeli

Građani Bosne i Hercegovine i ovog ljeta imat će priliku da recikliranjem PET ambalaže doprinesu zaštiti okoliša, ali i ostvare konkretne pogodnosti. Coca-Cola HBC B-H, u saradnji s partnerima Konzum BiH i Pika Karticom, pokreće četvrtu sezonu projekta „Recikliraj me. Pokloni mi novi život“, jedne od najvećih inicijativa za prikupljanje i reciklažu plastične ambalaže u zemlji.

Akcija će trajati od 13. juna do 18. jula 2026. godine, a građani će PET ambalažu moći odlagati svake subote na posebno označenim lokacijama u Sarajevu, Banjoj Luci, Tuzli, Zenici i Mostaru.

Recikliraj PET ambalažu i osvoji BONUS marke

Svi učesnici koji donesu najmanje 10, a najviše 100 PET boca, za svaki predani komad ambalaže ostvarit će 0,10 KM BONUS maraka na svojoj Pika Kartici.

Na ovaj način reciklaža postaje jednostavna svakodnevna navika koja donosi korist i građanima i okolišu.

Prikupljenu PET ambalažu preuzet će i zbrinuti ovlašteni partneri projekta, kompanije Ekopak i Eurobeta, koje će osigurati da sav prikupljeni otpad bude pravilno recikliran i vraćen u proizvodni ciklus u skladu s najvišim standardima zaštite okoliša.

Više od 200.000 boca prikupljeno prošle godine

Da interes građana za reciklažu raste iz godine u godinu potvrđuju i rezultati prethodnih sezona projekta.

Samo tokom prošlogodišnje akcije građani Bosne i Hercegovine prikupili su više od 200.000 PET boca kroz šest subotnjih akcija, pokazujući da svijest o važnosti pravilnog upravljanja otpadom postaje sve izraženija.

„Građani Bosne i Hercegovine su već u prethodne tri sezone projekta pokazali da naša inicijativa vrijedi. Svaki korak ka održivijem društvu je važan, a male promjene u svakodnevnim navikama čine veliku razliku za budućnost u kojoj odgovornije upravljamo resursima“, izjavio je Igor Zgrabljić, direktor Odjela za korporativne poslove i održivost Coca-Cole HBC Adria.

Održivost postaje dio svakodnevnog života

Projekt „Recikliraj me. Pokloni mi novi život“ ima za cilj podizanje svijesti o važnosti reciklaže i pravilnog odlaganja ambalažnog otpada, ali i stvaranje dugoročnih navika koje doprinose očuvanju prirodnih resursa.

U Konzumu ističu da je zaštita okoliša jedan od ključnih elemenata njihove ESG strategije te da upravo ovakvi projekti pokazuju koliko zajedničko djelovanje kompanija i građana može donijeti konkretne rezultate.

„Samo u prošloj sezoni prikupljeno je više od 200.000 PET boca i to je dokaz da naši kupci dijele tu viziju“, poručila je Adisa Zimić, rukovoditeljica Službe marketinga u Konzumu.

Gdje možete predati PET boce?

Građani će PET ambalažu moći predati na sedam lokacija širom Bosne i Hercegovine:

  • Mercator Ložionička, Sarajevo
  • Mercator Dobrinja, Sarajevo
  • Konzum Wisa, Sarajevo
  • Mercator Mostar, Mostar
  • Mercator Tuzla, Tuzla
  • Mercator Borik, Banja Luka
  • Konzum Robna kuća Zenica, Zenica

Svaka boca vrijedi

Ovogodišnja kampanja nosi snažnu poruku „Svaka boca vrijedi – recikliraj i uštedi“, kojom organizatori žele podsjetiti da odgovoran odnos prema otpadu počinje od pojedinca.

Kroz zajedničku saradnju kompanija, građana i partnera iz oblasti reciklaže, projekt doprinosi ostvarivanju cilja da do 2035. godine bude prikupljeno i reciklirano 70 posto proizvedene ambalaže.

Svaka predana boca predstavlja mali korak za pojedinca, ali veliku korist za okoliš i buduće generacije.

Čitaj više

Najnovije objave