back to top
Nedjelja, 7 Juna, 2026

Završen Drugi Balkan Green Summit u Sjenici: Regionalni lideri okupili se oko zelene tranzicije i digitalne budućnosti

Dijeli

U Sjenici je uspješno završen Drugi Balkan Green Summit, jedan od najznačajnijih regionalnih događaja posvećenih zelenoj tranziciji, održivom razvoju, cirkularnoj ekonomiji i digitalnoj transformaciji.

Tokom trodnevnog programa Summit je okupio predstavnike institucija, privrede, akademske zajednice, međunarodnih organizacija i stručnjake iz zemalja Zapadnog Balkana, potvrđujući sve veći značaj regionalne saradnje u oblastima zelene ekonomije i savremenih tehnologija.

Sjenica postaje regionalni centar zelenih inovacija

Organizator događaja bila je Privredna komora Federacije Bosne i Hercegovine, dok je generalni partner Summita bila njemačka kompanija Doppstadt, jedan od vodećih evropskih proizvođača tehnologija za upravljanje otpadom i reciklažu.

Ovogodišnje izdanje Balkan Green Summita okupilo je veliki broj partnera iz javnog i privatnog sektora, među kojima su IFC, Regionalna privredna komora Zlatiborskog upravnog okruga, Cementara Lukavac, Hifa Oil i druge kompanije i organizacije koje djeluju u oblasti održivog razvoja i novih tehnologija.

Kroz panele, stručna predavanja i interaktivne sesije učesnici su razgovarali o ključnim izazovima zelene tranzicije u regionu, uključujući upravljanje otpadom, energetsku efikasnost, obnovljive izvore energije, ESG standarde i digitalizaciju privrede.

Fokus na ESG, vještačku inteligenciju i zelenu ekonomiju

Posebna pažnja tokom Summita posvećena je digitalnoj transformaciji i primjeni vještačke inteligencije u industriji, javnoj upravi i održivim poslovnim modelima.

Učesnici su predstavili konkretne projekte i tehnološka rješenja iz oblasti:

  • pametnih gradova,
  • zelene infrastrukture,
  • održive mobilnosti,
  • reciklaže,
  • energetske efikasnosti,
  • cirkularne ekonomije.

Naglašeno je da zemlje Zapadnog Balkana više ne mogu posmatrati zelenu tranziciju samo kao evropski politički zahtjev, nego kao ključnu ekonomsku i razvojnu priliku.

Regionalna saradnja ključ održive budućnosti

Predsjednik Privredne komore Federacije Bosne i Hercegovine Mirsad Jašarspahić izjavio je da Balkan Green Summit iz godine u godinu prerasta u važnu regionalnu platformu za povezivanje privrede, institucija i stručnjaka.

Prema njegovim riječima, cilj Summita nije samo razmjena iskustava nego i stvaranje konkretnih partnerstava i investicionih prilika u oblasti održivog razvoja.

Predsjednica Opštine Sjenica Mersija Camović Rebronja istakla je značaj organizacije ovakvog događaja za lokalnu zajednicu i promociju razvojnih projekata koji mogu doprinijeti ekonomskom i infrastrukturnom razvoju regije.

Zapadni Balkan traži mjesto u zelenoj tranziciji Evrope

Jedna od glavnih poruka Summita bila je da zemlje regiona moraju aktivnije učestvovati u procesima zelene tranzicije i digitalne transformacije kako bi ostale konkurentne na evropskom tržištu.

Učesnici su upozorili da će budući razvoj ekonomije sve više zavisiti od:

  • ulaganja u zelene tehnologije,
  • energetske nezavisnosti,
  • digitalne infrastrukture,
  • održivih industrijskih modela.

Istaknuto je i da region Zapadnog Balkana ima značajan potencijal za razvoj obnovljivih izvora energije, reciklažne industrije i inovativnih tehnoloških rješenja, ali da su za ozbiljniji napredak potrebne snažnije institucionalne reforme i regionalno povezivanje.

Summit potvrđuje rastući značaj Sjenice

Drugo izdanje Balkan Green Summita još jednom je potvrdilo da Sjenica postaje važno regionalno mjesto okupljanja stručnjaka, kompanija i institucija koje zajednički rade na stvaranju održivije i tehnološki naprednije budućnosti Zapadnog Balkana.

Sve veći broj učesnika i međunarodnih partnera pokazuje da teme zelene tranzicije, ESG standarda i digitalne transformacije postaju jedno od ključnih razvojnih pitanja regiona u narednim godinama.

Čitaj više

Najnovije objave